19. april 2018

Skoletur

Hei! Jeg går andre året på videregående, og jeg har funnet ut av at noen av lærerne har planlagt en tur som er obligatorisk for klassen. Men vi skal starte på en søndags ettermiddag, og jeg lurer på om skolen kan sende elever på tur på en søndag? Og jeg er sikker på at vi må betale for all maten selv, er dette lov?

Hei

Takk for spørsmålet ditt.

Vi vet ikke hvorfor skolen har planer om å starte en skoletur søndag ettermiddag. Mulig de har noen gode grunner for det. Du bør derfor spørre lærer eller rektor om dette stemmer og høre om det finnes andre alternativer dersom det ikke passer for deg.

En tur i skolen sin regi skal i utgangspunktet være gratis. Ikke alle har penger til å ta med på skoletur, og dette skal skolen ta hensyn til. I opplæringsloven §3-1 (niende ledd) står det om gratisprinsippet i videregående skole.

Når det er skoleturer dekker ikke vanligis skolen mat til elevene. Utdanningsdirektoratet har skrevet om dette på nettsidene sine; Dra på skoletur og leirskole

Håper du finner ut av dette. Ta kontakt med oss igjen om det er noe mer du lurer på.

Hilsen oss hos Barneombudet

Spørsmålsarkiv