Gå til innhold, Gå til meny, Gå til søk.

9. februar 2018

Politi

Er det sant at politiet ikke kan ransake deg, med mindre det er mistanke om en kriminell straffbar handling som vil resultere i over 6 månender fengsel? Eller kan de gjøre det uansett?

Tema: Rettigheter

Hei,

Fint at du kontakter oss.

Politiet har mulighet til å  ransake deg når noen med skjellig grunn mistenkes for en handling som etter loven kan medføre frihetsstraff. Vilkåret er at det kan føre til oppdagelse av bevis eller av ting som kan beslaglegges de mener det er nødvendig. Det står i straffeprosessloven § 195.

Hilsen oss Barneombudet

Spørsmålsarkiv
Gå til toppen