31. august 2017

Konfepenger

Hei, jeg har en litt vanskelig situasjon. Pappa har tatt vekk konfepengene mine på en annen konto som kun han har kontroll over. Verken mamma, eller meg har kontroll på dem. Og så har meg og han ikke kontakt lengre.

og jeg vil ta lett mc lappen, og trenger da de pengene. Kan da mamma eller pappa fortelle meg at jeg ikke får lov til det da?

kan de bestemme at jeg ikke får kjøpe en motorsykkel, og at jeg ikke får bruke mine konfirmasjonspenger på det?

Mvh
Meg

Hei,

Fint at du kontakter oss.

Dette er ugreit. Faren din har ikke lov til å ta kontroll over dine konfirmasjons penger. Pengene du har fått er dine penger. De skal stå på en konto i ditt navn og i utgangspunktet skal du selv få bestemme over dem.

Dersom det ikke hjelper å si i fra til faren din om dette, så kan du ta kontakt med Fylkesmannens kontor i ditt fylke. Du kan ringe eller skrive til dem. Fylkesmannen kan ta kontakt med faren din dersom de ser at han har tatt ut pengene dine uten å ha lov til det.

Du kan lese mer om dette i vergemålsloven §12

Her har du oversikt over hvor du finner din Fylkesmann

Vi håper dette ordner seg for deg.

Hilsen oss hos Barneombudet

 

Spørsmålsarkiv