seksjon_hoyre.jpg
tips en venn
utskrift

Utøya-ekspertenes råd til bistandsadvokater

Barneombudets ekspertgruppe med overlevende fra Utøya har utarbeidet syv råd til bistandsadvokater som de kan bruke i sitt arbeid.


BARNEOMBUDET


Til bistandsadvokatene

til berørte av Utøya-massakren


Deres ref:

Vår ref:

Saksbeh:

Arkivkode:

Dato:

11/01678-15

Tone Viljugrein

646;O;H

20.1.2012


Utøya-ekspertenes råd til bistandsadvokater

Barneombudet har etablert en ekspertgruppe med ungdom som overlevde angrepet på Utøya 22. juli. Gruppen består av ni personer, representert fra nord til sør, men av praktiske grunner er det flest fra Østlandet.

Bare barn er eksperter på å være barn og bare overlevende fra Utøya kan si noe om hvordan livet etter massakren har vært. I utgangspunktet var målet med ekspertgruppen å få kunnskap om hvordan ungdommene opplever at hjelpeapparatet har fungert. Ungdommene hjelper i tillegg Barneombudet med å stille de rette spørsmålene om andre tema, slik som medienes håndtering av det hele.

Barneombudet hadde sitt andre lange møte med ungdommene i dag, 20. januar 2012. Da kom bistandsadvokatenes rolle opp som et tema. Alle hadde synspunkter på hvordan de opplevde at bistandsadvokatene fungerte, og burde fungere. Ikke alle hadde like gode erfaringer, mens andre kunne fortelle om en bistandsadvokat som allerede nå hadde informert dem om rettssaken og kommet med råd i den forbindelse.

På bakgrunn av dette utarbeidet ekspertgruppen syv råd til bistandsadvokater:



Utøya-ekspertenes syv råd til bistandsadvokater:

1) Dere må gi oss konkret og detaljert informasjon om hva skjer og hva som kommer til å skje.

2) Sørg for at alle dine klienter er godt forberedt til rettssaken.

3) Dere må ta initiativ til kontakt, ikke vent til vi ringer!

4) Vær tilgjengelig når vi har spørsmål.

5) Ikke lekk informasjon til media, vi må kunne stole på dere!

6) Snakk med oss før dere uttaler dere om oss i media.

7) Hjelp oss til å håndtere media.

Ekspertene mener bistandsadvokatene kan bruke rådene også i andre saker, ikke bare overfor de berørte i Utøya-massakren.

Barneombudet råder bistandsadvokatene til å følge opp ekspertenes råd.

Vi sender dette brevet i kopi til justisminister Grete Faremo og avdelingsdirektør Toril Lahnstein i Helsedirektoratet. Helsedirektoratet har fått delegert ansvaret for oppfølgingen etter 22. juli og har gitt midler til gjennomføring av Barneombudets ekspertgruppe.

På vegne av Barneombudets ekspertgruppe med overlevende fra Utøya,





Vennlig hilsen

Reidar Hjermann

Tone Viljugrein

Barneombud

seniorrådgiver



Dette brevet er elektronisk godkjent og har derfor ikke signatur.


Kopi:
Justisminister Grete Faremo, Justis- og beredskapsdepartementet

Avdelingsdirektør Toril Lahnstein, Helsedirektoratet

Oppdatert: 24.02.2012 15:24


Last ned brevet fra Barneombudet som PDF:

NB: Dette brevet var i utgangspunket ikke et brev til myndighetene, men til bistandsadvokatene til berørte av Utøya-massakren. Brvet gikk i kopi til justisministeren og Helsedirektoratet.


Utviklet av Renommé Communication